E-merchandising jest niezbędny w celu przykucia i zatrzymania uwagi klienta, by w etapie końcowym dokonał zakupu w e-sklepie. To nie tylko bogata oferta, wygląd wirtualnych półek, najwyższe standardy ekspozycji, to przede wszystkim wysoka jakość oraz użyteczność treści dotyczących produktów zawartych na stronie lub karcie produktu. Strona główna e-sklepu, pozytywne wrażenia i skojarzenia z nią związane, atrakcyjna oferta produktów, nowości, opinie zadowolonych klientów, porady czy certyfikaty bezpieczeństwa, wszystkie te elementy mają znaczenie dla przyciągnięcia i zatrzymania uwagi kupujących.

  1. Strona główna powinna umożliwić szybkie odnalezienie informacji o poszukiwanych produktach
  2. Prezentowane produkty, w postaci filmów i zdjęć, muszą być wysokiej jakości, przedstawione w różnych wariantach kolorystycznych i od każdej strony, a najlepiej w użyciu
  3. Unikalna oferta z produktami dostępnymi tylko w danym e-sklepie, lista bestsellerów dodatkowo zachęcają i zatrzymują w sklepie odwiedzających
  4. Opisy produktów zawierające szczegółowe dane i parametry, informacje o produktach przekazane w prosty i zrozumiały dla klienta sposób, w tym informacje o gwarancjach, certyfikatach itp.
  5. Wyszukiwanie produktu – wyszukanie asortymentu po określonych parametrach np. promocyjnej cenie, roku produkcji czy wydania lub sortowanie po tych najbardziej interesujących z punktu widzenia klienta. Wyszukiwarka powinna podpowiadać wyniki klientom, pozwalać na filtrowanie i sortowanie produktów według np. ceny, kategorii, koloru czy rozmiaru, czy umożliwiać porównywanie produktów.
  6. Bogata oferta i pełne półki
  7. Opinie klientów, np. w postaci gwiazdek
  8. Eksponowanie towarów powiązanych, czyli tzw. cross merchandising
  9. Udzielanie porad i wskazówek, umieszczanie specjalistycznych artykułów
  10. Umieszczenie informacji o darmowych dostawach, promocjach, zwrotach towaru, regulaminu sklepu

 

Opracowanie:

Anna Pruszkowska