Fast Fashion i odzież prosto z półki przejdą niebawem do historii. Tematy wiodące dziś to ochrona klimatu i ekologia. Badanie Living 2038 pokazuje trendy, które określą modę w przyszłości.

Elektroniczne gadżety przyszłości nie będą miały praktycznie żadnego odniesienia do dzisiejszych przedmiotów życia codziennego, w tym związanego z odzieżą Co trzeci ankietowany przedstawiciel pokolenia Z widzi odzież funkcjonującą w przyszłości jak smartphone. Za 20 lat wszystko będzie sterowane głosem, nikt nie będzie więcej pisał wiadomości poprzez urządzenia mobilne itd.

Marka Levis zaprezentowała już kurtkę dotykową, umożliwiającą telefonowanie przez dotyk rękawa. Również akcesoria zostaną wyposażone w przyszłości  w nowe technologie. Inteligentne paski i elementy biżuterii będą gromadzić za pomocą sensorów informacje o stanie zdrowia i ostrzegać o jego zmianie. Spodnie do jogi będą poprzez wibracje informować o nieprawidłowej postawie podczas ćwiczeń. Poprzez połączenie ze smartphonem będzie dostępny feedback do ćwiczeń.

Odzież w przyszłości będzie produkowana według indywidualnego, zautomatyzowanego pomiaru. To rozwiąże problem nadprodukcji. Druk 3D, wykorzystany w produkcji odzieży i akcesoriów, stworzy nowe szanse, dopasowane do osobistych preferencji użytkownika.

Odzież od słynnych projektantów mody będzie tworzona, pod względem koncepcji, wyłącznie elektronicznie, według indywidualnych filtrów i pomiarów ciała. Realnie nie będzie produkowana żadna luksusowa część projektu. Będzie za to istniała wyłącznie jako dane elektroniczne. Fizycznie oznacza to oszczędności i ochronę środowiska.

Wyniki badań dostępne pod adresem:  www.QVC-Zukunftsstudie.de

Opracowanie: Anna Pruszkowska

Źródło:

https://de.fashionnetwork.com/news/Zukunft-der-Kleidung-Was-wir-in-20-Jahren-tragen-werden,1140467.html#utm_source=newsletter&utm_medium=email