Coraz więcej osób decyduje się na wynajem produktów i serwisu z nimi związanego kosztem posiadania na własność. To forma tzw. Subscription Economy, oferującej model abonamentowy.

Normalnością jest korzystanie np. z mediów bez konieczności ich posiadania. Coraz mniej kupujemy płyt, DVD, korzystając z Netflix czy Spotify & Co. A to dopiero początek. Serwisy elektroniczne, przez które abonujemy produkty i usługi, przeżywają obecnie prawdziwy boom. W USA rynek subskrypcji e-commerce wzrósł w ostatnich pięciu latach o 100 %.

W nadchodzących latach ten trend obejmie również branże modową i mobilną. Suknię projektanta lub limuzynę można będzie wynająć na jeden wieczór i podarować sobie odrobinę luksusu. Takie usługi widzą i wyobrażają sobie młodzi przedstawiciele pokolenia Z. Uprana i wyprasowana suknia, czy inny element garderoby, dotrze do nich prosto do domu, bez kupowania jej na własność.

Producenci aut: Volvo, Mercedes, BMW, oferują samochody w abonamencie przez smartphona, wraz z całym niezbędnym serwisem tzn.konserwacją i ubezpieczeniem.

Nasze codzienne potrzeby stają się bardziej indywidualne. Modele abonamentowe elastycznie się wpasowują w panujący i nadchodzący trend, Wymiana rzeczy w miejsce ich zużywania jest coraz bardziej komfortowa. Nowy nabytek zaprezentowany też bywa w mediach społecznościowych przez konsumentów aktywnie w nich działających.

 

Źródło:

https://de.fashionnetwork.com/news/Luxus-im-Abo-Warum-wir-Dinge-in-Zukunft-lieber-benutzen-als-sie-zu-besitzen,1105666.html#utm_source=newsletter&utm_medium=email

Opracowanie: Anna Pruszkowska