W Sztokholmie w ratuszu, 3.kwietnia br., Fundacja H&M świętowała innowacyjne rozwiązania w branży mody. Impreza skoncentrowana była wokół świadomej ekologii i odpowiedzialności za środowisko- jako istotny aspekt w komunikacji H&M.

Blockchain, sztuczna inteligencja, druk 3D, nowe ekologiczne materiały, cyfryzacja. Świat mody znajduje się obecnie na początku głębokich przemian. Technologie stwarzają nowe możliwości. Wiele młodych przedsiębiorstw już korzysta z tych możliwości, używając nowych rozwiązań, materiałów i modeli biznesowych.

3. kwietnia tegoroczni zwycięzcy odebrali nagrodę “Global Change Awards”. Z 6000 dostarczonych projektów wybrano pięć, na które rozdzielona została kwota pieniężna w wysokości 1 miliona euro, przyznana przez H&M.

Oto pięciu zwycięzców nagrodzonych nagrodą H&M:

1. Loop Scoop, niemiecki start-up circular.fashion, nagrodzono kwotą 300 000 euro. Projekt dostarcza projektantom informacje o zastosowanych materiałach, najlepszych krojach i procesie optymalnych koncepcji, a także cyklu i długości życia produktu, a nawet możliwościach jego powtórnego wykorzystania (recykling).

2.Szwajcarski team Dimpora otrzymał 250.000  euro za swoją szczelną i biologicznie degradowalną membranę z minerałów. Produkt ma zastąpić dotychczasowe materiały używane w sporcie outdoor.

3. 150 000 euro otrzymał kenijski team z Green Nettle Textile i jego wdrożony projekt farmy pokrzywy, uprawianej w celu pozyskiwania i przetworzenia jej na materiał ekologiczny, podobnie jak len. Team podkreśla, że pozostałości z procesu produkcji materiału mogą być wykorzystane do produkcji papieru bez środków barwiących.

4. Brytyjski projekt Petit Pli, otrzymał 150 000 euro za swój zaskakujący pomysł redukcji ilości ubranek, jakie małe dziecko wymaga w swoich pierwszych, trzech latach życia.

5. Team z Le Gara w Peru to zwycięzca 150 000 euro za swój projekt- biotechnologiczna alternatywę dla skóry. Pomysł wykorzystuje właściwości owoców i kwiatów do utworzenia w laboratorium z mikroorganizmów takiego materiału, który wygląda jak skóra i mającego jej cechy. Rozwiązania znalazły już akceptację wśród potrzeb w branży.

 Pięciu zwycięzców wspiera fundacja H&M. Mogą wyruszyć w podróż do Nowego Jorku lub Honkongu, aby na miejscu odkrywać oczekiwania rynku. Dodatkowo wezmą udział w spotkaniu z ekspertami, organizowanymi m.in przez Accenture,

Źródło:

https://de.fashionnetwork.com/news/H-M-unterstutzt-mit-Global-Change-Awards-funf-neue-Start-ups,1085586.html#utm_source%3Dnewsletter%26utm_medium%3Demail

Opracowanie:

Anna Pruszkowska