Wyniki niemieckiej, niezależnej organizacji zajmującej się kontrolą jakości towaru i usług i ocen klientów na Amazonie są mocno rozbieżne. Stwierdziła to niezależna jednostka badająca Politechniki w Dortmundzie. W zaledwie 1/3 przypadków zwycięski test kontrolowanych produktów i ich jakości był zgodny z produktem, który otrzymał najlepszą ocenę od klientów na Amazon. W badaniu zostały porównane recenzje Amazona i Fundacji zebrane w latach 2014-2017 dla 1.322 produktów elektronicznych.

Co jest przyczyną tak rozbieżnych opinii klientów Amazon i Fundacji?

Zdaniem Fundacji przyczyny są następujące:

  1. Użytkownicy internetu kupujący online zachowują się często emocjonalnie, wyrażają ekstremalne opinie na temat zakupionych produktów. Recenzje piszą najczęściej kupujący niezadowoleni, albo z kolei bardzo zadowoleni z zakupu.
  2. Wiele z opinii na Amazon jest powierzchownych, a przeciętny klient nie jest w stanie sprawdzić i przeprowadzić kontroli towaru pod kątem bezpieczeństwa danych czy produktu przyjaznego środowisku.
  3. Amazon nie odzwierciedla przeciętnej, średniej wartości ocen i opinii, jest to jedynie model uwzględniający wiek oceniających, przydatność i autentyczność, uwzględnione w całościowym,, ogólnym wyniku.

 

Źródło:

https://de.fashionnetwork.com/news/-Stiftung-Warentest-kritisiert-Sterne-Bewertungen-von-Amazon,1072485.html#.XHWcDMBKjIV

 

Opracowanie:

Anna Pruszkowska