Jak wiadomo, do największych zalet sprzedaży i budowy własnego biznesu na platformie Amazon, należy dostęp do rynków międzynarodowych. Ta platforma generuje zamówienia z całego świata, otwiera drzwi do sprzedaży za granicę własnego kraju, stwarza szansę skalowania własnego biznesu, pozwala firmie zwiększać przychody i tym samym zarabiać więcej jej właścicielom.

Dla większości sprzedawców Amazon umożliwia zmianę stylu życia, pracę w domu, podróżowanie, uczenie się nowych rzeczy i zdobywanie nowej wiedzy, zrealizować siebie jako sprzedawcę i właściciela biznesu online. Osoby odnoszące sukces w sprzedaży online cieszą się życiem, spełniają się w roli właściciela biznesu, realizują własne plany, cele czy nawet marzenia. Ważne, aby wiedzieć, co motywuje nas do podjęcia decyzji o wejściu na marketplace i budowania tam swojego biznesu. Poza tym należy znać i wyznaczyć sobie cel finansowy. Ile chcę zarobić w ciągu roku. Roczny wynik finansowy przełożyć na dzienny plan sprzedaży, czyli policzyć: dzienną ilość sztuk sprzedaży artykułów x zysk z jednego produktu = kwota, jaką trzeba wygenerować w ciągu jednego dnia ze sprzedaży. Lub odwrotnie: wyznaczoną kwotę do wygenerowania ze sprzedaży w ciągu roku : 365 dni = dzienna kwota sprzedaży, jaką trzeba wykonać w ciągu jednego dnia, i tak codziennie, aby osiągnąć wyznaczony wynik roczny.

Towar z Amazon, giganta online i platformy detalicznej nr. 1 na świecie, dostarczany jest obecnie do ponad 100 krajów świata. Amazon oferuje sprzedaż towarów w 34 kategoriach, w tym m.in. Amazon Fashion. Pod względem popularności wyprzedza go Google, YouTube i Facebook. Poziom zaufania klientów do platformy Amazon wzrasta z roku na rok, co przekłada się na rosnące roczne obroty ze sprzedaży.

Aby wystartować z biznesem na Amazon, należy :

  1. zarejestrować konto na Amazon- prywatnie jako osoba fizyczna lub jako firma
  2. dokonać wyboru towaru i własnej niszy sprzedażowej
  3. wybrać dostawcę lub produkować towar i budować biznes pod własną marką
  4. wysyłka pierwszej partii na Amazon
  5. stworzyć stronę produktu i ją optymalizować
  6. marketing, reklama i promocja

 

W przypadku sprzedaży towaru pod własną marką, czyli Private Label, produkujemy go samodzielnie i kontrolujemy jakość własnego towaru. Zajmujemy się rozwojem własnej marki na skalę międzynarodową, możemy skalować swój dochód, czy po określonym już czasie sprzedać własną, rozpoznawalną markę. Sprzedaż produktów pod własna marką buduje zdecydowanie większy poziom zaufania klienta do marki i jej towaru, niż w modelu sprzedaży obcych artykułów.

Jeśli nie mamy własnej marki i własnych produktów, należy poszukać towaru i przeprowadzić research. Na początek, na samym starcie, wystarczy wybrać trzy warianty, zaoferować sprzedaż trzech najciekawszych i najlepszych produkty. Do narzędzi analizy niszy i poszukiwania produktu należą np.: junglescout.com, viral-launch.com, hellium10.com, amzscout.com.

Jeśli chodzi o wybór dostawcy, tu też pomaga internet (np.alibaba.com) lub obecność i uczestnictwo w międzynarodowych targach. Produkcja jest oczywiście najtańsza w Chinach, ale z jakością bywa różnie, logistyka prosta i bez problemu, w porównaniu z np.Tajlandią, Indiami czy Wietnamem, gdzie jest ona niestety utrudniona, ale towar posiada lepszą jakość.

Amazon przyjmuje, magazynuje i wysyła towar w możliwie najkrótszym czasie do klienta (funkcja Fulfillment by Amazon- FBA). Spedytor dostarcza towar drogą powietrzną lub lądową. Zwroty są obsługiwane również przez Amazon.

Listing, tj.strona produktu, obejmuje następujące elementy: zdjęcie/model 3D (jakość generuje 50 % sprzedaży), tytuł, opis i zalety, słowa kluczowe, opinie, wszystkie dodatkowe dane należy również wpisać w pola.

Marketing promuje sprzedaż, aby towar był widoczny dla największej ilości kupujących, należy go wypromować optymalizując teksty ze strony produktu. Reklama zewnętrzna poprzez Google, Facebook i inne media społecznościowe, albo wewnętrzna na Amazon (PPC), automatyczna albo manualna. Opinie zwiększają zasięgi i promują nasz towar. Amazon’s Early Reviewer Program pozwala uzyskać pierwsze opinie o produktach oraz poprawić sprzedaż nowych. Im lepsza sprzedaż tym lepszy ranking wg słów kluczowych, który należy stale monitorować i dbać o wyniki wyszukiwania. Towary o najlepszym stopniu sprzedaży pojawiają się w wynikach na pierwszych. Tworzenie bazy klientów, którzy nam zaufali, dbanie o bezpośredni kontakt z nimi, pozwala na promowanie kolejnych produktów. Rabaty, rozdania to też sposób na promowanie towaru.

Dobry marketing, właściwa strategia promocji, odpowiednie ustawienie reklamy gwarantują sprzedaż na poziomie 15-50 jednostek dziennie pod koniec pierwszego miesiąca sprzedaży na Amazon. Średni czas zwrotu inwestycji to 2-4 miesiące, w zależności od niszy i produktu. Mała nisza oznacza wąską grupę docelową, mały budżet, niskie wydatki na marketing i mała lub całkowity brak konkurencji. Duża nisza to duże obroty i wydatki, duże ryzyko i konkurencja. Zewnętrzna reklama jest tu już niezbędna do promocji. Na samym starcie sprzedaży na platformie Amazon wskazana jest z oczywistych względów mała nisza.

Autor:

Anna Pruszkowska