W świecie rosnącej konkurencji, a jednocześnie kuszących korzyści, oferowanych przez międzynarodowe platformy e-commerce, własny sklep daje możliwość zbudowania silnej marki na świecie. Sprzedaż taka wymaga jednak szybkiego eliminowania pojawiających się błędów i sprawnej kontroli, analizowania sytuacji oraz stałego podnoszenia jakości procesów sprzedażowych. Oto lista działań, jakie należy monitorować i powtarzać:

  1. Analiza rynku-należy znać produkty konkurencji, ich ceny, a także różnice w cechach produktów oraz obsłudze klienta
  2. Zadbać o sprawną i profesjonalną obsługę klienta zagranicznego, w tym o odpowiadanie na jego wiadomości w sposób nie naruszający wizerunek sprzedawcy (bez stosowania translacji automatycznej jako mechanizmu dalekiego od tradycyjnej poprawności językowej). Obcojęzyczne nazwy i opisy produktów powinny być bezwzględnie  przetłumaczone profesjonalnie.
  3. Prowadzić sprzedaż wielokanałową, a nie jedynie poprzez własną stronę e-sklepu, umieszczając oferty w platformach e-commerce typu marketplace np. Amazon, Ebay czy Etsy.
  4. Znać przepisy dotyczące obsługi klienta na rynkach zagranicznych, regulamin i obowiązki-proces obsługi klienta zagranicznego musi być zgodny z jego wymaganiami, śledzić pojawiające się reklamacje
  5. Logistyka i wybór właściwego partnera – najlepiej wyspecjalizowanego, czas dostawy można skrócić korzystając z tzw. fulfillment- usług magazynowania w połączeniu z wysyłkowymi. Należy zadbać o odpowiednie zapakowanie przesyłki.
  6. Analiza kosztów-sprawdzanie prowizji , kosztów obsługi sprzedaży, marketingu. logistyki, reklamacji, zwrotów itd.
  7. Monitoring zmian prawnych i miejscowych przepisów-np. unikanie w opisach produktów wyrażeń zabronionych w danym kraju

Opracowanie:

Anna Pruszkowska